Omron H3RN1DC24 Solid State Timer, 0.1 sec - 10 min, 24 VDC, 3 A, 0.4 W
★★★★★ 5.0 60 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.branchmanagertreeexperts.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Omron H3RN 0.4 W Solid state timer with time setting range 0.1 sec - 10 min has the voltage as well as current rating of 24 VDC and 3 A respectively. Brand Name|Omron#MFR Part Number|H3RN1DC24#UPC|36853509705#UNSPSC|39121523#Item|Solid State Timer#Operation Modes|ON-Delay, Interval, Flicker OFF-Start or Flicker-ON Start Selectable By Dip Switch#Voltage Rating|24 VDC#Amperage Rating|3 A#Power Rating|0.4 W#Contact Form|SPDT#Time Setting|0.1 sec - 10 min#Pulse Duration|100 ns/1 ÃŽ¼s#Electrical Connection|Plug-In Connector#Enclosure Type|IP40#Temperature Rating|-10 to 55 deg C#Mounting Type|Socket#Color|Light Gray#Dimensions|31.2 in Length x 47.4 in Width x 12.8 in Depth#Standard/Approvals|UL 508, CSA C22.2
Brand Name Omron
Unit Count 1 Count
Manufacturer Omron
Model Number H3RN-1 DC24
Material Type Copper
Manufacturer Part Number H3RN1DC24
Item Dimensions D x W x H 12.8"D x 47.4"W x 31.2"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
60 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (54)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (6)