XDR2024-12 Platform Step Stool with Traction Tape, 24" Width x 12" Height x 20" Length
★★★★★ 4.6 40 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.branchmanagertreeexperts.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Platform Step Stool.
  • Anti-Skid traction tape on deck for safety
  • Lightweight
  • All welded, 3,000 lb. weight capacity
  • Aluminum, will not rust
  • Platform measures 17.5" x 21.5"
UPC 832133003401
Color Silver
Base Type Legs
Room Type Bathroom, Bedroom, Kitchen
Brand Name Prairie View Ind. Food Service
Item Depth 20 inches
Model Name XDR2024-12
Style Name Modern
Unit Count 1 Count
Is Foldable No
Item Weight 10 Pounds
Manufacturer Prairie View Industries Food Service, Inc.
Model Number XDR2024-12
Material Type Aluminum
Maximum Height 20 Inches
Number of Steps 1
Required Assembly No
Age Range Description Adult
Weight Capacity Maximum 3000 Pounds
Manufacturer Part Number XDR2024-12
Item Dimensions D x W x H 20"D x 24"W x 12"H
Global Trade Identification Number 00832133003401
Other Special Features of the Product Lightweight
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
40 ratings | 16 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (34)
4 stars
3% (1)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (4)